Berlinde Yaz Okulu

Almanya Yaz Okulları > Berlinde Yaz Okulu

Berlinde Yaz Okulu

Almanca öğrenmek ayrıcalıktır. Hele bu eğitim Berlin’deyse bu daha büyük bir ayrıcalıktır. İşte Alman kültürü ve Almancayı tüm yönüyle yaşayacağınız çok özel bir şehir, çok özel bir yaz okulu programı.

Dünya başkenti New York, Avrupa başkenti Londra’dan sonra 25 yıllık yurtdışı eğitim deneyimimizle 2013’de bu kez Almanya’nın başkenti Berlin’deyiz.

Berlin’de siz;

– Almanya’nın en iyi dil okulunda, anadili Almanca olan öğretmenlerden pratik ağırlıklı Almanca dersleri alacaksınız.
– Modern yurtlarımızda sevdiğiniz arkadaşlarınızla aynı odayı paylaşacaksınız.
– Berlin yaz okullarımıza katıldığınızda bu şehrin kendine neden her yıl binlerce ülkeden turist çektiğine kendiniz tanıklık edeceksiniz.
– Sokaklarında dolaşırken Almanya’nın kendine özgü kültürünü yakından tanıyacaksınız.
– Trend bir şehri, trend aktivitelerle keşfedecek ve Berlin’i çok beğeneceksiniz..
– Berlin’e sizler gibi Almancayı öğrenmek için gelen pek çok dünya vatandaşı ile tanışacak, kültürel değişimlerde bulunacaksınız.
– Berlin’i hem ülkenizdeki hem de uluslararası yeni arkadaş çevrenizle Almanca pratik yaparak gezecek ve bu deneyimi çok seveceksiniz.

Özetle bu yaz Almancayı Almanya’da, Almanya’nın ve Almancanın başkentinde öğrenecek ve unutulmaz bir yaz tatili deneyimi yaşayacaksınız.

Program Künyesi:

Tarihler : Haziran 2018 – Temmuz 2018 – Ağustos 2018
Şehir : Berlin
Barınma : Berlin öğrenci yurdunda özel wc ve duşlu odalarda
Okul : Deutsch-in-Deutschland – Berlin
Yaş Aralığı : 14 – 17
Haftalık Ders : Haftada 20 ders (1 ders 45 dkdır)
Ders Saatleri : 9.00 – 13.00
Ücret : Paket program bedeli 2250 EUR

Ücrete Neler Dahil: (Berlin yaz okulu programımızı “paket program” konseptinde öğrencilerimize sunuyoruz. Paket programı dışında öğrencilerimizden ekstra bedeller alınmamaktadır)

– Tüm vize işlemleri ve vize dosya takibi
– Almanya vizesi (Yeşil pasaport sahiplerine vize ücreti iade edilir)
– THY ile İzmir ve İstanbul çıkışlı Berlin gidiş dönüş uçak bileti
– Tüm havalimanı vergileri
– Tüm havalimanı – okul – havalimanı özel otobüs transferleri
– Seviye belirleme sınavı ve haftada 20 ders Almanca eğitimi
– Tüm Almanca ders materyalleri ve okul kayıt ücreti
– Yaz okulu ve Almanca kurs katılım sertifikası
– Modern öğrenci yurdunda özel wc ve duşlu odalarda konaklama
– Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri
– Öğleden sonra ve akşamları yapılacak tüm gün gezi ve diğer sosyal aktivite bedelleri
– Hafta sonu yapılacak tüm şehir dışı gezi bedelleri
– Türkiye – Almanya – Türkiye sigorta bedelleri
– 24 saat öğretmen / koordinatör refakati

Neler Hariç:

– Cep harçlığı (haftalık 150 EUR olmasını tavsiye ediyoruz)
– Şehir içi toplu taşım ulaşım bedelleri

BERLİN YAZ OKULU PROGRAMIMIZ (Örnek gezi programıdır, hava koşulları ve resmi / dini tatillere göre değişiklik gösterebilir)

1. Gün – Pazar

Berlin yaz okulu eğitim programımıza hoşgeldiniz. Bugün tarifeli uçak seferimizle İzmir Adnan Menderes havalimanından hareket ediyor ve İstanbul’daki öğrenci grubumuzla buluşmak üzere İstanbul’a uçuyoruz. İstanbul’daki grubumuzun katılımı ile Berlin’e hep birlikte hareket ediyoruz. 2 saat 50 dakikalık bir uçuşun ardından Almanya’nın başkenti Berlin’e varıyoruz. Berlin’e hoşgeldiniz. Havalimanı gümrük işlemlerinden sonra bizi karşılayacak özel otobüsümüzle kalacağımız modern yurtlarımıza hareket ediyoruz ve odalarımıza tek tek yerleşiyoruz. 1 saatlik serbest zamanın ardından modern yurdumuzu ve özelliklerini sizlere yakından tanıtmak için bir tanıtım turuna başlıyoruz. Bir kahve molasından sonra yurt çevresini de geziyor, sizlere postane, market, park gibi önemli merkezlerin yerlerini öğretiyoruz. Akşam yemeğimizden sonra bir tanışma toplantısı düzenliyor ve 2 hafta sürecek programımızla ilgili sizlere bazı önemli bilgiler veriyoruz. Yarın başlayacak Almanca dil okulumuz için son hazırlıklarımızı da yaptıktan sonra yatakhanemize çekiliyoruz.

2. Gün – Pazartesi

Günaydın. Bugün Berlin’deki ilk günümüz. Sabah kahvaltımızı yurtta aldıktan sonra hep birlikte Almanca okulumuza gidiyoruz ve burada Almanca seviye belirleme sınavına katılıyoruz. Bu sınav sonucunda Almanca seviyenize uygun bir sınıfa yerleştiriliyorsunuz. Bundan sonra 2 hafta süre ile bu sınıfta Almanca derslerine katılacak ve Türkiye’de öğrenmiş olduğunuz gramer ve kelime bilgilerini bu sınıflarımızda bol bol pratiğe dökme şansına erişeceksiniz. Ders aralarında diğer ülkelerden okulumuza Almanca öğrenmeye gelen ülke öğrencileri ile kültür alışverişinde bulunacak ve ülkemizi bu arkadaşlarınıza Almanca tanıtacaksınız. Öğle yemeğinden sonra bugün Berlin’e merhaba diyoruz. Berlin için “trend” şehir tanımını yapmıştık hatırlayacaksanız. İşte karşınızda Street-Art Turu. Bu turda hayranlıkla izleyeceğiniz grafitilerin Berlin şehir kültürü ile nasıl özdeşleştiğine şahit olacaksınız. Tur boyunca hem Alman hem de uluslararası sanatçıların grafiti teknikleri, yapılış şekilleri ve dikkat edilmesi gereken diğer konularla ilgili ayrıntılı bilgiler alacaksınız. Bu bilgilerden sonra deneme sırası sizde olacak. Dijital makinelerinizi hazırlayın, Facebook’ta paylaşacağınız sağlam fotoğraflarınız olacak. Sıra, Berlin’in önemli mahallelerinden biri olan Prenzlauer Berg’de. Burası İkinci Dünya Savaşından sonra yıkılan binaların moloz yığınlarının toplandığı ve sonrasında kentsel dönüşümün yaşandığı önemli bir merkezdir. Berlin gezisinden önce sizlere dönemin politik ve stratejik tarihi hakkında önemli bilgiler vereceğiz. Dolayısı ile geçmişin izlerini taşıyan bu bölgeleri gezerken tarihi de yaşamanızı sağlayacağız. Bir şehri üstünkörü tanımanın en iyi yollarından biri üstü açık gezi otobüsleri ile şehri dolaşmaktır. Sırada Berlin Sightseeing Turumuz var. Akşamüstü yapacağınız bu gezi çok hoşunuza gidecek ve Berlin’i daha da çok seveceksiniz. Akşam yemeği için yurdumuza dönüyor ve yemekten sonra dinlenmeniz için sizleri kısa bir süre serbest bırakıyoruz. Akşam aktivitelerimiz için hep birlikte buluşuyoruz ve Doğu Berlin’in en trend yerlerinden biri olan Deck 5 Skybeach restoranına sizleri götürüyoruz. Burası Berlin’in ünlü Prenzlberg bölgesindeki Schönhauser Arkaden alışveriş merkezinde yer alıyor. Berlin’in gece atmosferi sizlerde derin izler bırakacak. Almanya’ya tekrar hoşgeldiniz.

3. Gün – Salı

Almanya’daki iki günümüz bitti bile. Bugün yapacağımız Almanca dersinden sonra öğle yemeğimizi alıyoruz ve hep birlikte Berlin’i bugün de keşfetmeye devam ediyoruz. Bugün kültür diyoruz (ki bizi de ilgilendiren çok önemli bir müze var) ve sizi Berlin Müzeler Adası’na götürüyoruz. Burada sizlere 3 müze tanıtacağız. İlki Pergamon Museum. Adından da tahmin edeceğiniz üzere Bergama’dan alınan Zeus Sunağı ve diğer önemli eserler 1930 yılında inşa edilen bu müzede yer alıyor. Alman Tarihi Müzesinde neredeyse 8000 metrekareye bir eser düşüyor. Bu müzede 2000 yıllık Alman tarihinde bir gezintiye çıkacağız. Müzede bulunan silah deposu bu müzenin en önemli galerinden biri olarak yer alıyor. Müzenin kütüphanesi ve resim arşivi bugün pek çok araştırmacıya ışık tutmaktadır. Bugün gezeceğimiz Müzelerdeki eserler öğrencilerimizin ilgisini çokça çekeceği için zamanımızı mümkün olduğunca verimli kullanmaya çalışacağız. Müzelerin kapanış saatine kadar Müzeler Adasında bulunmaya devam edeceğiz. Kapanışın ardından akşam yemeğimizi almak için yurdumuza dönüyoruz. Bu akşam yurdumuzda Alman ve Fransız Kültür Gecesi’ne konuk olacağız. Bu arada yönetimle yapacağımız aranjman gereği biz de bir Türk gecesi organize edeceğiz. Bu gecede rol alacak gençlerimizin hazırlık yapmalarını rica ediyoruz.

4. Gün – Çarşamba

Almanya’nın en iyi dil okullarından biri olan Deutsch-in-Deutschland’da Almanca derslerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Öğle yemeğimizin ardından bugün ilginizi çekecek bir aktiviteye imza atıyoruz. Media Çalışmaları programımızda, içinde yaşadığımız hayatta karşımıza çıkan internet, film, müzik, gazete gibi tüm dijital, görsel, yazılı materyallerin işleyiş ve proseslerini yakından tanıyıp çeşitli uygulamalar yapacağınız aktiviteler sizleri bekliyor. Tüm bu işlemlerin Almanca yapılacağını da hatırlatırsak ders sonrası yapılacak aktivitelerin de ne denli önemli olduğunu vurgulamak isteriz. Bu uygulamalardan sonra sizleri yakın tarihte önemli bir yolculuğa çıkaracağız. Bugün Sachsenhausen toplama kampına ziyarete gidiyoruz. Geçmişi 1936 yılına dayanan bu kamp aynı zamanda bir döneme damga vuran SS subaylarının yetiştirildiği bir kamp olarak da rol oynadı. Esir düşmüş Sovyet askerlerinden, erkek – kadın – çocuk demeden gaz odalarına toplanan üst düzey Polonyalı ve Yahudi esirlere kadar pek çok kişi burada vurularak, idam edilerek ya da denek olarak kullanılıp bir şekilde öldürüldü. Günümüze kadar yüzlerce filme konu olmuş ve insanlık dramını ele alan pek çok yaşam hikayesine bugün burada tanıklık edeceğiz. İddia ediyoruz bugün göreceklerinizi ve duyacaklarınızı hayat boyu belleklerinizden kolay kolay silemeyeceksiniz. Akşam yemeğinden sonra üzerimizdeki travmayı atmaya çalışacağız ve sizleri 1,3 km uzunluğunda tüm dünyadan gelen ortalama 106 boyama sanatçının yarattığı dünyanın en büyük açık hava galerisi olma özelliği taşıyan Özgürlük Abidesini ziyaret edeceğiz. Kalan zamanımızda da sizlere Berlin’de yazı tam anlamıyla yaşatacağımız bir aktiviteye ev sahipliği yapacağız. Kumsal Voleybolunu uluslararası arkadaş çevrenizle oynayacağınız mükemmel bir parkura sizi götüreceğiz. İyi eğlenceler

5. Gün – Perşembe

Sabah 08:30’da aldığımız kahvaltının ardından dakiklikleri ve sistemleri ile tanınan Almanların buradaki disiplin ve çalışma temposuna koşulsuz ayak uyduruyor ve Almanca derslerimize saat tam 09:00’da başlıyoruz. 13:30’da aldığımız öğle yemeğinin ardından bugün kültür konseptine biraz ara veriyor ve sizleri yüzme havuzuna götürüyoruz. Burada uluslararası arkadaş çevrenizle oynayacağınız oyunlar ve deniz bisikleti gibi aktiviteler hoş zaman geçirmenize yardımcı olacak. Eğer bu atraksiyonların dışında farklı bir aktivitede bulunmak isterseniz sizleri Foto Safariye davet ediyoruz. Foto Safari ile çevrenizdeki imajlara yaratıcı bir gözle bakacak, içinizdeki sanatçı ruhunu ortaya çıkaracak, çevrenize bakış açışınızı zenginleştireceksiniz. Elde edeceğiniz görüntüleri paylaşacağınız sosyal medya da elinizin altında olduğuna göre artık durmayın. Akşam yemeğimizden sonra bizleri mini golf aktivitesi bekliyor ama bu bildiğiniz mini golflerden değil. Siz bizi dinleyin bu akşam fark edilmek istiyorsanız mutlaka beyaz bir tişört giyerek aktivitemize gelin.

6. Gün – Cuma

Bugün ilk haftanın son okul günü. Pratik ağırlıklı ilerleyen Almanca Kursumuz saat 13:00’de sona eriyor. Öğle yemeğimizi yedikten sonra grubumuzu ikiye bölüyoruz. İlk grubumuz için Müzeler Adasındaki kültür yolculuğumuzun devamı niteliğinde bir ziyaretimiz daha bulunuyor. 2009 yılında tekrar ziyarete açılan Neues Müzesi bugün ziyaret listemizde. Bu müze için eğer iki kelime söylememiz gerekseydi sizlere sanat + tarih derdik. İkinci Dünya Savaşında oldukça zarar gören müze tekrar restore edildi ve ziyarete açıldı. Müze, günümüzde Mısır Medeniyeti ve erken çağ galerileri ile ziyaretçilerine adeta kültür hazinesi sunmaya devam ediyor. Müze ziyaretinde bulunmak istemeyen ikinci grup öğrencilerimiz için 3 değişik aktivite sunuyoruz. Arzu eden öğrencilerimiz futbol oynarken, diğerleri basketbol oynayabilir ya da tırmanma oyununu denemek isteyen öğrencilerimiz tırmanış aktivitelerine katılabilirler. Seçim tamamen sizlerin. Akşam yemeğimiz bu kez farklı. Öğrencilerimize özel bir barbekü partisi hazırlayacağız ve karaokedeki becerilerini test edeceğiz. Eğer siz de sesinize yeteri kadar güveniyorsanız buyrun, sahne bu akşam sizin.

7. Gün – Cumartesi

Bugün Cumartesi ve okulumuzun ilk haftasını böylece bitirmiş oluyoruz. Cumartesi günü için tam gün gezimize hazırlık yapıyoruz. Bugün rotamızı Almanya’nın en önemli 3 merkezinden bir tanesine çeviriyoruz. Bugün Almanya’nın kruvaziyer ve sahil şehri olan Rostock’u keşfediyoruz. Baltık Denizine açılan eşsiz kumsalı ve yaz ortasındaki serin havası ve denizi ile tüm turistleri kendine çeker. Yerleşim biriminden geçen Eski Nehir kıyısında bulunan kafeler ve restoranlar yanında, şehir tiyatrosu, belediye sarayı ve tren garı şehrin önemli mimari yapılarıdır. Güzel bir günü Rostock’ta geçirdikten sonra akşam yemeğimizi alıyoruz ve yurdumuza geri dönüyoruz. Dileyen öğrencilerimiz yurttaki akşam aktivitelerine katılabilirler.

8. Gün – Pazar

Bugün Pazar. Bu bizim ilk ve son Pazarımız bu nedenle keyfini çıkarmalıyız. Geç kahvaltıdan sonra çok istediğiniz ama hafta arası zaman bulamadığınız aktiviteleriniz için sizleri bir süre için serbest bırakıyoruz. Bugün sizden 1 hafta boyunca gezip izlediğiniz ve en çok hoşunuza giden bir yer ya da aktivite ile ilgili kompozisyon yazmanızı istiyoruz. Bu kompozisyonlarınız grup öğretmenlerimiz tarafından ayrı ayrı okunacak ve değerlendirilecek. Akşamüstü bir araya geldiğimizde dileyen öğrencilerimizi yüzme havuzuna, arzu eden öğrencilerimizi de Berlin’in en eskilerinin sergilenip satıldığı otantik bit pazarına götürüyoruz. Bu arada yurdumuza yeni gelen öğrenci gruplarımıza merhaba diyor ve kendimizi onlara tanıtıyoruz. Bugün artık daha kalabalığız. Akşam yemeğimizi aldıktan sonra yeni gelen gruba bir hoş geldiniz partisi düzenliyoruz.

9. Gün – Pazartesi

İkinci ve son haftamıza başladık. Sabah 9:00’da başlayan Almanca dersimiz her zamanki gibi saat 1’de sona eriyor. Öğle yemeğimizin ardından bugün sizi Berlin’in sır aktivitelerinden biri olan Ralley Berlin-Mitte’de hazine avına davet edeceğiz. Ayakta 4-5 saat süren bu oyun için önceden tüm hazırlıklarınızı yapın, çünkü bu oyun hiç de görüldüğü kadar kolay bir oyun olmayacak. Bu aktiviteye katılmak istemeyen öğrencilerimiz için ise Berlin’in en çekici ve popüler aktivitelerinden biri olan tekne turu organize etmiş olacağız. Dileyen öğrencilerimiz bu aktivitemize katılabilir. Akşam yemeğinden sonra sizleri sinemaya davet ediyoruz. Evet bu filmlerde tahmin ettiğiniz gibi altyazı yok tamamen doğal Almanca var. Bir dilin konuşulmasındaki ilk adım o dili işitmektir o nedenle bu film aktiviteleri bizler için önemli.

10. Gün – Salı

Sabah kahvaltımızı yaptıktan ve öğlene kadar sürecek Almanca dersimizi aldıktan sonra diğer öğrenci grubu ile birlikte öğle yemeğimizi alıyoruz. Kısa bir öğlen arasından sonra bugün rotamızı Berlin Yahudi Müzesine çeviriyoruz. Bu müze Almanya’da yaşayan Yahudiler adına 18. yüzyıldan kalmış eski bir mahkeme binası içinde kurulmuş olan bir müzedir. Bugün zaman elverdiği takdirde ziyaret edeceğimiz bir başka müze ise Alman Teknoloji Müzesi olacak. Bu müzede havacılık, deniz ve raylı taşımacılık tarihi ile ilgili pek çok eseri inceleme şansınız olacak. Müzede aynı zamanda Spectrum adında bir de bilim merkezi bulunuyor. Özellikle 2. dünya savaşında kullanılan ağır bombardıman uçakları ilginizi çekecek. Yurda dönmemiz akabinde akşam yemeğimizi alıyor ve hemen akşam aktivitemize başlıyoruz. Bu akşam listede özlediğiniz futbol ve kumsal voleybolu var. Seçim sizin, rakibiniz tahmin ettiğiniz gibi yeni gelen gruptaki arkadaşlarınız. Şimdi maç zamanıdır.

11. Gün – Çarşamba

Bugün günlerden Çarşamba, Almanca derslerimiz tüm hızıyla devam ediyor ve anadili Almanca olan öğretmenlerimizden Almanca derslerimizi dikkatle takip ediyorsunuz. Öğle yemeğimizin ardından bugün sizleri dünyaca ünlü Madame Tussauds mumyalar müzesine götürüyoruz. Londra ve New York yaz okulu programlarımıza katılan öğrencilerimizin de çok iyi bildiği ve çok sevdiği müzede dünyaca ünlü film yıldızları, şarkıcılar, sporcular, devlet adamları ve dünya tarihinde önemli yere sahip kişilerin balmumundan yapılmış heykellerini yakından izleyecek ve onlarla fotoğraf çektireceksiniz. Fotoğraf makinelerinizin belleklerinizde yeteri kadar alan olduğuna emin olun çünkü iddia ediyoruz deklanşöre en çok bugün basacaksınız. Facebook hesabınız için elinizde fazlasıyla malzeme olacak, iyi kullanın. Akşam yemeğinden sonra bu kez sizi Berlin’in en güzel göllerinden biri olan Schlachtensee’ye götürüyoruz. En derin yeri 8,5 m olan bu gölün çevresi Berlin’liler tarafından koşu ya da yürüyüş amaçlı ziyaret ediliyor. Biz de onlar gibi gölün çevresinde bu akşam güzel bir gezinti yapacağız.

12. Gün – Perşembe

Günaydın, günlerden perşembe ve bugünümüzü alışverişe ayırıyoruz. Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Almanca sınıfımızda derslerimize katılıyoruz ve saat 1’de Almanca dersimizden çıkıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından bugün sizleri Berlin’in kalbindeki en popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Potsdamer Platz’a götürüyoruz. Burada kendinizi bir anda Amerika’da sanabilirsiniz çünkü bölge gerçekten küçük bir Amerika. Arkaden alışveriş merkezine adım attığınızda bunu daha iyi anlayacaksınız. Arkaden AVM, içinde 133 adet mağazanın, kafe, sinema, restoran ve oyun alanlarının bulunduğu 40bin metrekarelik modern bir komplekstir. Zamanımız yeterse bugün aynı zamanda sizleri Berlin bira üretim tesislerine götüreceğiz ancak henüz reşit olmadığınız için ziyaretimiz, sadece ailelerin çocukları ile girebilecekleri alkolsüz bölümüyle sınırlı kalacak. Akşam yemeğimizden sonra bu akşam coşuyoruz ve sizler için bir disko gecesi organize ediyoruz. Bu gece DJ’ler sizin için çalacak.

13. Gün – Cuma

Bir Almanca yaz okulu programımızın sonuna geldik. Bugün son Almanca dersimizi yapıyor ve bir ömür boyu saklayacağımız Berlin yaz okulu sertifikalarımızı Alman öğretmenlerimizden alıyoruz. Öğretmenlerimizle vedalaştıktan sonra öğle yemeğimizi hep birlikte yiyor ve bu haftanın son aktivitelerine katılıyoruz. Bugün artık vedalaşacağımız okul arkadaşlarımızla açıkhava oyunlarında bir araya geliyoruz. Tırmanma yarışmasına katılmak isteyen öğrencilerimiz A grubuna katılacaklar. B grubu ise tekniklerin de öğretileceği mini golf aktivitemize katılabilirler. Akşam yemeğinden sonra Berlin’deki son akşamımızı leziz çeşitlerin sunulduğu barbekü partisi ve karaoke gecesi ile noktalıyoruz. Uluslararası arkadaş çevrenizle bu akşam vedalaşıyorsunuz ve onları ilerideki dönemde kendi evinize ve ülkenize davet ediyorsunuz. Tabi aynı daveti siz de alacaksınız. Özetle Berlin yaz okulu programımız sona eriyor ancak bir ömür boyu sürecek dostluklar asıl şimdi başlıyor.

14. Gün – Cumartesi

Ve işte ayrılık vakti. Sabah kahvaltımızı aldıktan sonra oda anahtarlarımızı görevlilere teslim ediyor ve özel otobüsümüzle hep birlikte havalimanına hareket ediyoruz. Bugün bir ömür boyu sizler için saklayacağımız gezi anı defterimiz için sizlerden mektuplar alacağız. Bizlere geçen 2 haftada neler yaşadınız anlatın. Bu mektuplarınızı 25 yıllık arşivimizde sizler ve ilerdeki çocuklarınız için biz saklayacağız. Bizi Türkiye’ye götürecek uçağımıza bindikten sonra önce İstanbul’a ardından diğer şehirlerimize dağılıyor ve bir Almanya yaz okulu programımızı daha Deren Koray kalitesi ile bitiriyoruz. Bir sonraki Londra, New York ve Miami programlarımızda sizlerle tekrar bir araya gelebilmek ümidi ile şimdilik hoşçakalın, mutlu kalın.