Schengen Vizesi

Vize Bilgileri > Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Schengen, aslında, Avrupa’da bulunan bir ülke olan Lüksemburg’un güney kesimlerinde kalan küçük bir şehrin ismidir. 14 Haziran 1985 yılında (I. Schengen Anlaşması, II.Schengen Anlaşması ise 19 Haziran 1990 yılında yapılmış ve Schengen yürürlüğe girmiştir), Lüksemburg’un Schengen şehrinde imzalandığı için bu adı taşımaktadır. İmzalanan anlaşmaya göre, Fransa, Batı Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg (Bu 3 ülke Benelüks/Benelux ülkeleri olarak da bilinirler), vatandaşları, anlaşmaya katılan ülkelere vizesiz giriş-çıkış giriş-çıkış yapma hakkında sahip olmuşlardır.

Takip eden yıllarda;

 • İtalya 27 Kasın 1990’da,
 • İspanya ve Portekiz 25 Haziran 1992’de,
 • Yunanistan 6 Kasım 1992’de,
 • Avusturya 28 Nisan 1995’te,
 • Danimarka, İzlanda ve İskandinav Ülkeleri (İsveç, Norveç, Finlandiya) 19 Aralık 1996’da,
 • Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Polonya, Litvanya, Slovakya, Slovenya, Malta ve Letonya 1 Ocak 2007’de,
 • İsviçre 16 Ekim 2004’te
 • Liechtenstein 19 Aralık 2011’de Avrupa Birliği’nin Schengen bölgesine dahil olmuşlardır.

 

Üyelik müzakerelerine Türkiye ile aynı zamanda (3 Ekim 2005)’te başlayan Hırvatistan ise, 2011 yılında Avrupa Birliği ile kabul anlaşmasını imzalayarak, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecini tamamlamıştır. 2013’te resmi olarak Avrupa Birliği’nin en yeni üyesi olacaktır.

Bulgaristan ve Romanya, en son Avrupa Birliği’ne üye olan iki ülkedir. Fakat Almanya, Fransa ve Hollanda’nın karşı çıkmasından dolayı, henüz Schengen bölgesine alınmamışlardır.

Ayrıca Norveç, Avrupa Birliği’ne üye olmadığı halde Schengen bölgesi ülkesidir.

Birleşik Krallık ve İrlanda, Avrupa Birliği’ne üye olup Schengen bölgesinde değildirler fakat Schengen ile ortak veritabanı kullanırlar. Bu yüzden, AB dışından ülkeye girecek olan kişiler, özel olarak İngiltere ve İrlanda vizesi almalıdır. Schengen vizesiyle İngiltere’ye veya İrlanda’ya giriş yapılamaz.

 

SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER

Schengen vizesi, Schengen bölgesi ülkelerinden birine gitmeniz için almanız gerekn bir vize türüdür. Birden fazla Schengen ülkesine gidecekseniz, ilk gideceğiniz Schengen ülkesinin vizesini almanız yeterlidir. Fakat, örneğin Fransa’ya gidecekseniz, ve Estonya Konsolosluğu’ndan vize alıyorsanız; ilk olarak Fransa’ya gitmeniz, sizin için problem yaratacaktır. Bu yüzden, eğer Fransa’ya gidecekseniz, Fransa’nın Schengen vizesini almanız önerilir. Bundan sonra eğer Estonya’ya gidecekseniz, yine sınırlardan problemsiz bir şekilde geçebilirsiniz.

Şimdi Schengen vize türlerine bir göz atalım:

1- A tipi Schengen Vizesi

A tipi vize, havaalanlarında size transit geçiş için olanak sağlamaktadır.

2- C tipi Schengen Vizesi

Bahse konu olan Schengen ülkesine 90 günlüğüne giriş hakkı sağlar. Bu vize türü, turistik, ziyaret, kültür-spor amaçları içeren kalış hakkı sağlamaktadır.

3- D tipi Schengen Vizesi

Bahse konu olan Schengen ülkesinde 90 güne kadar çalışma, girişimcilik, eğitim, aile birleşimi, vb amaçlarıyla kalış hakkı vermektedir.

4-Uzun Süreli Vize

Bahse konu olan Schengen ülkesinde 90 günden fazla daimi oturum veya uzun dönem çalışma/okuma iznini kapsar.

Tüm Schengen vizeleri için gereken bir takım belgeler vardır. Schengen ülkesine giderken vize istenmesinin en önemli sebebi, gieceğiniz ülkede amacınızı gerçekleştirip döneceğinize dair konsolosluğu ikna etmektir. Bu yüzden sunacağınız belgeler ikna edici olmalı, ve tamamen gerçek olmalıdırlar. Aksi halde, reddedilmeniz kaçınılmazdır. Bu belgeler genel olarak şöyle özetlenebilir;

 • Çalıştığınız meslek grubunu belirten ve çalıştığınız yerin, sizin orada çalıştığınıza dair referans olması bakımından; çalışma belgesi,
 • Aldığınız maaş bordroları,
 • Sigorta bilgileri,
 • İmza seküleri,
 • Vergi levhası,
 • Faaliyet belgesi,
 • Sahip olduğunuz gayrimenkullerin, araçların ve işyerlerinin tapuları,
 • Bankada, sizin hesabınızda olan ve konsolosluğu sizin geri döneceğinize dair inandıracak miktarda hesaptır.

Ayrıca, Schengen vizesine uygun 2 adet, arka fonu beyaz 3,5cm X 4,5cm vesikalık çekilmiş ‘’biyometrik fotoğraf’’ı da beyan etmelisiniz. Sonrasında, eksiksiz olarak doldurulacak olan Schengen vize forumu ile birlikte dönüş tarihinizden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olması gereken pasaportunuzu ibraz etmelisiniz. Form doldurmak, ciddiyet ve dikkat gerektiren bir iştir. Yanlış doldurulması veya eksik evrak ibrazı takdirinde, konsolosluk vize başvurunuzu direkt olarak iptal etme yetkisine sahiptir.

Konsolosluk ayrıca sizden ek belgeler isteyebilir ve/veya sizi görüşmeye çağırabilir. Bu durumda konsolosluğun size vermiş olduğu randevu saatinde orada olmanız ve konsolosluğun öğrenmek istediği soruları cevaplamanız/belgeleri getirmeniz beklenir.

Konsolosluk, sizden ayrıca dönüş tarihiniz için açık bilet veya direkt olarak biletinizi satın almanızı isteyebilir. Ayrıca buna ek olarak ülkede bulunduğunuz süre içerisinde kalacağınız yerin daha önceden ayarlanması gerekmektedir. Bu bilgiler, sizin ülke sınırları içerisinde problemsiz bir şekilde kalmanızın, ülkeye giriş ve çıkış yapmanızın ve ayrıca ülkede illegal göçmen olarak kalmayacağınızın teminatı olarak kabul edilir.

Ülkede kalacağınız süre içerisinde, herhangi bir medikal ihtiyaç durumunda, sağlık kuruluşlarından yararlanmanızı sağlayabilecek bir sigorta yaptırmanız da beklenmektedir. Schengen ülkeleri içinde 30.000$ lık bir bir sağlık sigortası yaptırmalısınız ki bu sizin ülkede herhangi bir probleminiz olduğunda ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Tüm belgelerinizi topladıktan sonra, konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey beklemek olacaktır.

EĞER VİZEM REDDEDİLİRSE NE YAPMALIYIM?

Öncelikle, vize reddi aldığınızda, bunun sadece sorarak konsolosluktan öğrenilemeyeceğini bilmenizi isteriz. Çünkü konsolosluk, yasal yollara başvurmadan size bilgi vermeyecektir. Bunun nedeni ise, konsoloslukların bilgileri saklama haklarının olmasıdır.

Bilinmesi gereken bir başka konu ise, reddedilmenizin büyük bir nedenle profesyonel yardım almamanızdan kaynaklanacaktır çünkü vize başvurusu yapmak çok ciddi bir iştir. Yapacağınız en ufak bir hata bile vize reddi almanıza neden olacaktır. Şunu unutmayın ki, bir kez vize reddi almak demek, bir daha vize başvurusunda bulunduğunuzda başınıza gerçekten çok büyük bir dert açmak demektir. Bir kez vize reddi alan bir kişi için diğer vize başvurusunda reddedilmesi çok yüksek bir olanaktır. Bu yüzden vize başvurusu yaparken profesyonel yardım almanız, sizin bahse konu olan ve bir sonraki başvurularınız için önem teşkil edecektir.

Unutmamanız gereken bir diğer konu ise bir kez vize almanız, ikinci kez vize alacağınız anlamına gelmemesidir. Bir kez vize aldığınızda, ikinci başvurunuzda red almanız muhtemeldir. Bu  yüzden, ‘’ben daha önce vize aldım, ikinciye de alırım’’ diyerek hareket etmeniz yanlıştır. Profesyonel destek almanız, bu yüzden önemlidir.

Herhangi bir nedenden dolayı vize reddi aldığınızda, öncelikle yasal yollara başvurarak durumun araştırılmasını istemelisiniz. Red aldıktan hemen sonra başvuru yapmak, size ikinci bir reddi getirebilir. Bu yüzden, evraklarınızı gözden geçirmeli, durumunuzu düşünmeli ve bir süre bekledikten sonra tekrar harekete geçmelisiniz. İkinci seferde sunduğunuz evrakların daha güçlü olması gereklidir ki konsolosluk size vize versin.

Vize alamamanız, bir daha vize alamayacağınız anlamına gelmemektedir. Sadece, eğer red aldıysanız (halk arasındaki tabirle damgalandıysanız) bir sonraki başvurunuzda bu sizin için problem olacak demektir. Bu yüzden en iyisi, red almadan önce başvurularınızda profesyonel yardım almaktır ki profesyonel yardım almak, vize almanızı kolaylaştıracaktır. Bu kolaylaştırma kesinlikle ‘’%100 vizeyi almak’’ olarak anlaşılmamalıdır. Hiçbir kişi veya kurum, size vize almanız için kesinlik veremez, bunu söyleyen kişiler büyük ihtimalle sizden para koparmak isteyen kişilerdir. Profesyonel yardım almanın amacı, evrakların doğru belirlenmesi, toplanması, konsolosluk-acenta-müşteri üçgeninde doğru koordinasyonun sağlanması, formların doğru doldurulması ve dil bakımından yapılabilecek hataların minimize edilmesinden ibarettir. Unutmalalıyız ki profesyoneller bu gibi işlerle neredeyse hergün ilgilendiklerinden dolayı, bu işi ilk kez yapan veya ‘’ben vize almıştım, tekrar alabilirim’’ diyen kişilerden daha tecrübelidirler. Bu sayede vize alma yüzdenizin artması kaçınılmazdır.