CIPRIS

Kolej-Üniversite Terimleri > CIPRIS

CIPRIS

The Coordinated Interagency Partnership Regulating International Students

Önümüzdeki 5 sene içinde Amerika’da çalışmayı planlıyorsanız , A.B.D. Immigration and Naturalization Service prosedüründe olan bazı değişiklikleri fark edeceksiniz.

INS kurumu üniversite ve okullardaki uluslararası öğrencileri elektronik bir ağ üzerinden takip edecekleri yeni bir sistem geliştirmektedir. Bu sistem tamamlandığında, öğrencilerden ve uluslararası danışmanlarından istenen dökümanlarla gerçekleşen süreç son bulacaktır. Hatta, her öğrenci özel bir CIPRIS kartına sahip olacak ve bu kartta sizinle ilgili tüm bilgiler (göçebelik haklarından yararlanma, çalışma izni, kalış süresi, Amerika’ya tekrar giriş) yer alacaktır.

Onaylanmış I-20A-B bilgisi elektonik olarak deniz aşırı konsolosluklara ve Amerikada’ki INS giriş alanlarına yollanacaktır. Şu anda sadece birkaç okul bu ağ içine dahil durumdadır. Sizin okulunuz bu ağa dahil olduğu zaman, kampüs görevlileri sizi haberdar edecektir. CIPRIS hakkında daha fazla bilgiyi www.ins.usdoj.gov/cipris/general.htm adresinden öğrenebilirsiniz.

Sağlığınıza dikkat !

Sağlığınız, öğrenci olarak başarılı olmanız için önemlidir. Hayatınızın büyük çoğunluğu boyunca genellikle sağlıklı olduysanız, buna değer vermelisiniz. Ancak Amerika’ya gitmeden önce, önünüzdeki büyük değişiklikler için adım adım hazırlanmalısınız.

Yarım kalmış sağlık işleriniz varsa, bunları ülkenizden ayrılmadan önce halledin. Yeni bir gözlüğe mi ihtiyacınız var? Diş sağlığınızla ilgili devam eden bir tedaviniz mi var? Kontrol edilmesi gereken bazı açıklanmamış belirtilere mi rastlandı? Bu ve bunun gibi problemleri Amerika’ya gitmeden önce hallettiğinizden emin olun. Sağlık raporunuzun kopyasını beraberinizde getirin. A.B.D okulunuz, sağlık raporu, sağlık geçmişi, bağışıklık raporu, gözlük reçetesi, ilaç reçetesi ve devamlı oalrak kullandığınız ilaçların reçetesini isteyebilir. Bu reçeteler ingilizce yazılmış olmalı ya da çevirilerini de beraberinde getirmelisiniz.

Kampüsünüzdeki sağlık kaynakları hakkında öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin ki gittiğinizde hazırlıklı olmuş olun. Okul, büyüklüğüne göre küçük bir klinik veya büyük bir hastane barındırabilir. Kampüse ulaştıktan sonra, sağlık merkezi kapalıyken, acil durumlarda nereye gidebileceğinizi öğrenin. Böyle bir yerin varlığını araştırmak için başınıza acil bir şey gelmesini beklemeyin.

Yeni bir çevreye uyum sağlarken, sağlığınızda olacak değişiklikleri göz önünde bulundurun.Yeme alışkanlıklarınız da dahil olmak üzere, uyku düzeniniz, yerel iklim, stres derecesi de dahil olmak üzere birçok etken, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı etkiler. Yeni bir yere gittiğinizde ve yeni bir ortam içine girdiğinizde bu faktörler değişir ve sağlığınız da bundan etkilenebilir. Kendinize uyum sağlamak için zaman tanıyın ve eğer rahatsız ve mutsuz olursanız, uluslararası öğrenci danışmanınızdan, öğrenci sağlık servisinden veya üniversite ya da kolejinizdeki danışmanlardan yardım isteyin.

Öğrenci Sağlık Sigortası

Amerika’da kamulaştırılmış bir ilaç yoktur. Sağlık sigortanızın olduğundan emin olun. Eğer sponsorunuz sağlık giderlerinizi karşılıyorsa, Amerika’daki sağlık uygulamalarının ve ağır hastalıkların da dahil olduğundan emin olun. Yoksa, kampüsünüzdeki sağlık sigortası planı ya da A.B.D sağlık sigortası acendası aracılığıyla kendinizi ve yakınlarınızı sigortalayın.

A.B.D’deki sağlık giderlerinin karşılanması açısından sağlık sigortası son derece önemlidir. A.B.D’deki çoğu üniversite uluslararası öğrencilerinin ve J-1 değişmeli öğrencilerinin sağlık sigortalarının olmasını ister. Okulunuz sigorta istese de istemese de, Amerika’ya gittiğiniz anda sağlık sigortası yaptırmalısınız. Poliçeler, ödeyecekleri miktara göre değişir, kendinize ödemeler, kapsamalar için en uygun sağlık poliçesini bulun. En uygun sağlık sigortası poliçesinini ararken daha fazla bilgi için kampüsünüzdeki öğrenci sağlık servisi veya uluslararası öğrenci danışmanınıza başvurun.

Amerika’daki sağlık hizmeti ücretleri için hazırlıklı olun. Kampüsünüzdeki servisler düşük ücret talep edebilir ancak çoğu üniversite sağlık servisi sadece rutin problemlerle ilgilenmektedir. Eğer önemli bir sağlık probleminiz olursa ya da ciddi bir kaza geçirirseniz, muhtemelen kampüs dışı bir hastaneye gönderilirsiniz. Ödemeyi sizin yapmanız gerekecektir.