GRE

Yeterlilik Testleri > GRE

GRE

GRE (Graduate Record Examination)

Test Tipi:

Mezun girişi testi üç bölümden oluşur:

1) Çoğu mezundan istenen Genel Test, 4 saat;

2) Konu Testleri, 3 saat;

3) Yazılı sınav, 2 saat.

Amaç: Akademik bilgi ve mezuniyet öğrenimi için uygun olan yetenekleri ölçmek.

Genel Test, sözlü, sayısal ve analitik düşünme yeteneğini ölçer.

Konu testleri belirli konu alanlarında bilgiyi ölçer.

Yazılı sınav, eleştirel düşünme ve analitik yazımı ölçer.

Kimlerden istenir: Master ya da doktora programına başvuracak öğrenciler. Ancak, işletme alanında master yapacak öğrenciler GMAT sınavına girmelidir. Tüm aday öğrenciler, kendi seçtikleri alanlar için hangi testleri almaları gerektiği konusunda mezuniyet kurumlarına danışmalıdır. Bazı üniversiteler sadece Genel Test’i isterken, bazıları her üçünü de isteyebilir.

Test Şekli: Genel Test bilgisayarlı bir testtir ancak bazı ülkelerde sınırlı tarihlerde yazılı sınav şeklinde yapılmaktadır. Konu testleri ve writing testleri yazılı testler olup belirli tarihlerde yapılmaktadır. Yazılı sınav, belirli ülkeler hariç tüm dünyada bilgisayarda yapılır. Yazılı sınava, GRE konu testsleriyle aynı gün girilemez.

GRE test zamanları: GRE Genel Test’i ve Yazılı sınav bilgisayarlı ortamda yapılır ancak bazı ülkelerde sınırlı tarihlerde yazılı sınav şeklinde yapılmaktadır. Yıl boyunca her ayın ilk üç haftası GRE sınavına girmek için kayıt olabilirsiniz ancak Kasım’dan Ocak’a kadarki kalabalık test zamanlarında erken kayıt olmaya özen gösterin.

Yazılı GRE Konu Testleri için başvurular, GRE bülteninin ortasındaki kayıt formunu kullanarak postayla ya da GRE’nin www.gre.org adresindeki web sitesinden yapılabilir.

Kanada ve U.S’deki bilgisayarlı GRE testleri için kayıt, GRE Bülteninin ortasındaki Computer-Based Test (CBT) Authorization Voucher başvuru formunu kullanarak postayla ya da 1-800-473-2255’e telefon edilerek yapılabilir. Uluslararası öğrenciler bilgisayarlı GRE testi için postayla ya da telefonla, ya da uygun bölgesel kayıt merkezine faks çekerek kayıt olabilirler. Bölgesel kayıt merkezi’nizin numarasını öğrenmek için genel araştırma merkezini 00-1-609-771-7670 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: GRE’nin web sitesini ziyaret edin (www.gre.org) ya da aşağıdaki adrese yazabilirsiniz.

ETS/GRE
P.O. Box 6000
Princeton. NJ 08541-6000 USA