TOEFL

Yeterlilik Testleri > TOEFL

TOEFL

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

Test Tipi: İngilizce Yeterlik

Amaç: Ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce yeterliklerini belirlemek. Test, Kuzey Amerika İngilizcesi’ni anlama yeteneğini ölçer.

Kimlerden istenir: birinci derece isteyen üniversite öğrencileri ve ileri derece isteyen mezunlar.

TOEFL, tüm dünyada 300’den fazla test merkezinde yapılmaktadır. Bilgisayarda yapılan test, kişinin belirleyeceği uygun zamanlarda yapılabilir.

Test Şekli: TOEFL için iki test şekli vardır. Her birinin ne zaman gerekli olduğunu anlamak ve iki test şekli arasındaki farkları anlamak önemlidir.

Bilgisayarlı Test: Dört bölümden oluşur: Listening, Structure, Reading ve Writing. Listening ve Structure bölümleri bilgisayarla yapılır. Test’i almak için tarih belirlerken, adaylar test merkezini direkt olarak aramalıdır. Birleşik Devletler, Kanada, American Samoa, Guam, U.S Virgin Adaları ya da Puerto Rico’daki test alacak olan adaylar, test merkezini direkt olarak aramalı ya da 1 -800 8468-6335’ten Candidate Call Center’ı aramalıdır. Uluslararası adaylar, Bilgisayarlı Test İçin Bilgi Bülteni içindeki Bölgesel Kayıt Merkez’indeki listeden yardım almalıdır. Ülkemizden de Hollanda test merkezi aranmalıdır. Merkezin telefonu 00 (31) 126 352 1577’dir.

Yazılı Test: İki buçuk saatlik, üç bölümden oluşan çoktan seçmeli sınav: Listening, Comprehension, Structure ve Written Expression, ve Reading Expression. Yazılı sınav, seçili ülkelerde belirli tarihlerde yapılacaktır. TOEFL/TWE için Bilgi Bülteni’ne ve yazılı sınav merkezlerini öğrenmek için TSE’ye başvurun ya da TOEFL’ın web sitesinden bilgi alın (www.toefl.org) veya aşağıdaki adrese yazın:

TOEFL/TSE Services
P.O. Box 6151
Princeton. NJ 08541-6151 USA