Newyork Yaz Okulu

Amerika Yaz Okulları > Newyork Yaz Okulu

Newyork Yaz Okulu

NEW YORK YAZ OKULU PROGRAMIMIZ

Programdan ortalama 2 ay önce: New York yaz okulu programımıza katılacak öğrencilerimizin ABD konsolosluğunun ön gördüğü kriterlerde vize işlemlerini yapabilmek için aylar öncesinden bizlere bilgi ve belgelerini ileten öğrencilerimizle buluşuyoruz. Grubumuza özel bir gezi otobüsü ya da Varan Turizm’in tarifeli seferi ile gece yolculuğu yaparak Ankara ya da Istanbul’da bulunan konsolosluğa hareket ediyoruz. Sabah kahvaltısının ardından bizlere tahsis edilen randevu saatine uygun olarak konsoloslukta hazır bulunuyor ve tek tek vize görüşmelerine katılıyoruz. Konsolosluktan sonra seyahat planımız izin verdiği ölçüde Ankara’da Ulu Önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i, grubumuza özel açıklamalar yapacak olan askeri görevliler eşliğinde tüm detayları ile geziyoruz. Her Türk çocuğunun görmesi gereken bu ulusal  müzeyi, yurtdışına çıkmadan önce öğrencilerimize bu olanak çerçevesinde sunmanın gururunu yaşıyoruz.  İstanbul programımızda da konum itibarı ile Amerikan Konsolosluğuna yakın olan İstinye Park AVM’de dinleniyor ve öğle yemeğimizi burada alıyoruz. Bu ziyaretlerimizin ardından yola çıkıyor ve aynı gün akşama doğru şehrimize varıp, sizleri ailelerinize teslim ediyoruz. Bu noktadan itibaren artık New York için geri  sayıma başlamış oluyoruz.

1.Gün Cumartesi: Tekrar merhaba ! Bugün New York’a hareket edeceğimiz havalimanında veli ve öğrencilerimizle buluşuyoruz. Bizleri New York’a uçaracak havayolu şirketinin daha önceden planlamış kontuar ve saatinde check/in işlemlerini yerine getirmek için hep birlikte sıraya giriyor ve tek tek öğrencilerimizin check/in işlemlerini sonlandırıyoruz. Kıtalararası uçak yolculuğuna başlamadan önce son kez velilerimize New York yaz okulu programlarımız hakkında kısa bir bilgi veriyor ve velilerimizin sorularını burada yanıtlıyoruz. Anons akabinde öğrencilerimiz aileleri ile vedalaştıktan sonra pasaport kontrolü için gümrük kapılarından geçiyor. Kısa bir bekleyişin ardından uçaktaki yerlerimizi alıyor ve New York’a hareket ediyoruz. Film, müzik ve uçuşumuza özel kabin eğlence sistemi ile keyifli ve konforlu bir yolculuğun ardından, saatlerimizi 7 saat geriye aldıktan sonra dünya başkenti New York’a akşamüstü iniyoruz. Evet, dünyanın başkentine hoş geldiniz ! 22 Gün süre ile Amerika’yı işte şimdi keşfedeceksiniz ! Amerika’nın en büyük havalimanlarından biri olan JFK’den New York’daki öğrenci yurdumuza özel grup otobüsümüzle yurdumuza varıyoruz. Eşyalarınızı odalarınıza yerleştirdikten sonra yurdun bahçesinde hep birlikte buluşuyor ve programla ilgili çok önemli bilgilerin verileceği uyum eğitimine hep birlikte katılıyoruz. Bu eğitimi yorgun olduğunuz için çok uzun tutmuyor ve sizi Amerika’ya hoş geldiniz yemeği konseptinde hafif bir kahvaltıya alıyoruz. Kıtalararası yolculuklarda çok sık yaşanan jet-lag sorunu nedeniyle bu akşam sizi fazla yormuyor ve yemekten hemen sonra erken yatmanız için yurda geri dönüyoruz.

2.Gün Pazar: Günaydın. Güzel bir sabah kahvaltısından sonra New York’taki ilk günümüze başlıyoruz. New York’u keşfetmek için sabırsızlandığınızı biliyoruz ama önce dil okulumuz bizleri ağırlıyor, tüm öğrencilerimizi  tek tek seviye belirleme sınavına alıyoruz. Bundan böyle Federal hükümet onaylı dil okulunda İngilizce ders alacaksınız. New York’un tam kalbinde bulunan okulumuzun modern atmosferinde Amerikalı öğretmenler ve yabancı öğrencilerle birlikte aynı sınıfta ders alacak, İngilizceyi daha da çok seveceksiniz. Gerçek İngilizce seviyenizin Amerikalı öğretmenlerce “sözlü olarak” ölçüldüğü okulumuzda her öğrencimizi, seviyelerine uygun sınıflara yerleştiriyoruz. Yerleştirme testinden sonra okul çevresini sizlere yakından tanıtıyoruz. Okulumuza yakın metro ve otobüs durakları, öğle yemeklerinizi bol çeşitli ve ucuza alabileceğiniz restoranlar, günlük alışveriş yapmak isterseniz tercih edeceğiniz mini marketler ve bu tarzda önemli olduğunu düşündüğümüz tüm önemli noktaları dikkatlerinize sunuyoruz. İlk durağımız Jack’s Dollar Buster. Ne alırsanız alın burada her parça için ödeyeceğiniz rakam sadece 1 Dolar, 7 Cent. New York’un şehir planlaması, otobüs ve metro ulaşımı ile ilgili aktarmamız gereken diğer önemli bilgileri de uyum eğitimi programı çerçevesinde sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Akşam yemeği, her yıl olduğu gibi dünyanın en büyük mağazası Macy’s’in çatı katında bulunan Mc Donalds’ta. Yemekten sonra New York’un ışıltılı sokaklarında sizlere şehri yakından gece de tanıtmaya devam ediyoruz. Yarın okulumuzun ilk günü. Bu sebeple yurdumuza zamanında dönüyor ve jat lag’in de etkisiyle erken yatıyoruz. New York’a tekrar hoş geldiniz.


3.Gün Pazartesi:
 Bugün okulumuzun ilk günü, dün yaptığımız seviye belirleme sınav sonuçlarına göre sınıflarınıza yerleşiyor ve İngilizce dersinize bugünden itibaren başlamış oluyorsunuz. Seviyenize uygun kitapları satın aldıktan sonra gerçek bir Amerikan dil okulunda İngilizce eğitiminin farkını ve kalitesini daha ilk günden yaşamaya başlıyorsunuz. 2008 yılının Temmuz ayında kendi binasında hizmete giren okulumuzun yeni ve modern dersliklerinde verilen İngilizce eğitiminden sonra çevre merkezlerde öğle yemeğinizi alıyor ve New York’u keşfetmeye başlıyoruz.

Öğle Yemeği Önerimiz: Macy’s New York’un bodrum katındaki Cellar restoranın hemen yanında bulunan food – market konseptinde servis verilen yüzlerce çeşit meze ve sıcak İtalyan yemeklerinin yapıldığı yiyecek reyonunu mutlaka ziyaret etmeli ve yemeklerinden tatmalısınız. İlk durağımız tüm dizi ve filmlerin ilham kaynağı olan Central Park. Burada New York programımızla ilgili diğer önemli bilgileri veriyor ve New York’ta program süresince gezeceğimiz merkezleri kısaca sizlere tanıtıyoruz. Bu yoğun programa başlamadan önce birbirinizi tanıma fırsatını ilk burada yakalıyoruz. Bu bahane ile de İngilizcenizi ne kadar verimli kullanabildiğinizi görmek istiyoruz. Grup içi tanışma toplantısı Central Park’tan daha güzel bir yerde, bu günden daha uygun bir günde olamaz. Bu nedenle her öğretmen ve öğrencimiz kendisini İngilizce tanıtıyor. Bu toplantıdan sonra akşam yemeği için New York’un en önemli turistik mekânlarından biri olan South Street Seaport’a geçiyoruz. Fulton Fish Market’ta bulunan ve her türlü kadavradan kesit alınarak gösterime konan Bodies isimli sergi kanınızı donduracak görüntülere sahip. Dileyen öğrencilerimiz bu sıradışı sergiyi ekstra ücretini ödeyerek gezebilir. Tabi bunu kesinlikle yemekten sonra yapmanızı öneriyoruz. South Street Seaport’taki Titanic Memorial, Titanic faciasında hayatlarını kaybeden yolcular anısına dikilmiş bir deniz feneri. Bu anıt önünde Titanic gemisi ile ilgili çarpıcı bilgi ve iddiaları sizlerle paylaşacağız. Manhattan ile ilk gece randevunuz South Street Seaport’da olacak ve gece New York’a hayran kalacaksınız. Biliyoruz, buraya tekrar gelmek isteyeceksiniz ama daha iyi bir fikrimiz var. Pier 17 balkonlarından hayranlıkla izlediğiniz ve pek çok filme konu olduğunu bildiğiniz Brooklyn Köprüsü’ne çıkmaya ne dersiniz? O halde Subway’de alacağımız akşam yemeğinden sonra bizi izleyin. New York Belediye Sarayının önünden geçerek 1887 yılında inşa edilen Brooklyn Köprüsü’ne hep birlikte ilerliyor ve East River’da kurulu bu köprü üzerinden yürüyerek Brooklyn’e ulaşıyoruz. Bu kadar yolu yürümenin menin ödülü Brooklyn’in ünlü dondurma fabrika satış mağazasında insanların uzun kuyruklar oluşturduğu dondurmadan satın almak ve Manhattan’ın büyülü manzarasını East River kenarından seyretmek. İddia ediyoruz bu manzara sizi de büyüleyecek.

4.Gün Salı: Öğrencilerimiz Amerikan eğitim sistemi ile dil okulumuzun profesyonel eğitim kadrosundan, dünyanın dört bir yanından New York’a Amerikan yaşam tarzını yakından tanımak ve İngilizce eğitimi almak için gelmiş yabancı öğrencilerin oluşturduğu uluslararası sınıflarda gerçek İngilizce eğitimi alırlar. Ders aralarında yabancı öğrencilerle kültür alışverişinde bulunan öğrencilerimiz derslere kolayca adapte olarak ilerlemelerini hızlı şekilde sağlıyorlar. Öğle yemeğinden sonra 2009 yılında hizmete giren ve JC Penney mağazası ile yeni baştan yaratılan Manhattan Mall’a, buluşma saatine kadar göz atabilirsiniz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra bugün ilk kez New York dışına çıkıyoruz. 34. caddedeki istasyonundan bineceğimiz yer altı PATH treni ile Hudson Nehri’nin altından geçerek New Jersey eyaletine yani nehrin karşı yakasına geçiyoruz. Burada bulunan Newport Alışveriş Merkezine varıyor ve öğrencilerimizi burada keyifle zaman geçirmeleri için serbest bırakıyoruz. Newport tüm öğrencilerimizin kendi ilgi alanlarına yönelik çok geniş aktivite seçenekleri bulabilecekleri keyifli bir komplekstir. Akşam saat 19:00’da alışveriş merkezinin üst katında yer alan food court bölümündeki Hint restoranında sizlere özel bir grup yemeği veriyoruz. Bu yemek sayesinde Hint mutfağının gözde yemeklerini tatma şansına erişeceksiniz. Bundan sonra New York gibi kozmopolit bir kentin bu anlamda avantajını sizlere yaşatacak, değişik kültürleri yakından tanıyacaksınız. Newport alışveriş merkezinden sonra tekrar Path treni ile Manhattan’a dönüyor ve serbest zaman geçirmek için öğrenci yurdumuza geri dönüyoruz.

5.Gün Çarşamba:Yenidünyanın başkentine yakışan dil okulumuz, İngilizce gramer bilgisine sahip olan öğrencilerimize pratik İngilizce eğitimi veriyor. Diğer ülkelerden gelen öğrencilerle interaktif bir ortamda ders alan öğrencilerimiz, İngilizce ile ilgili “anlıyorum ama konuşamıyorum” sıkıntısını üzerlerinden atacak eşsiz bir eğitim alıyorlar. Dr. Robert Lado tarafından geliştirilmiş İngilizce eğitim sistemi ile ders veren okulumuz New York’un en çok rağbet gören okullar listesinde ilk 3 sırada yer alıyor. Öğle yemeğinden sonra grubumuzla okulumuzun öğle yemeğinden sonra grubumuzla okulumuzun önünde buluşuyor ve ilk kültür gezimize bugün başlıyoruz.

Öğle Yemeği Önerimiz: New York’un adeta sembolu olan ve hemen hemen her sokağın başında bulunan ve genelde Yunanlılar tarafından işletilen el arabalarının yanına gidin ve kendinizi tanıtın. Bizdeki çöp şişin daha iri etli olan versiyonuna Souvlaki diyorlar ve mangal kömüründe pişiriyorlar. Arzu ederseniz acı sos ve bir içecekle öğle yemeğini ziyafete çevirebilir ya da “Sabrett” markalı sosislerinden yapılan hot dogların tadına bakabilir, üstüne de tatlı olarak taze meyveli yoğurt dondurması yiyebilirsiniz. Afiyet olsun. Belediye otobüsleri ile sizleri dünyanın en büyük müzesine Metropolitan Museum of Art’a götürüyoruz. 20 Şubat 1872 yılında bir grup Amerikalı tarafından kurulan bu müzede neler yok ki? Grup rehberimizi yakından takip ettiğinizde her dönem dünya medeniyetlerine ait pek çok eseri yakından izleyecek, bunları tanıyacak ve müzedeki en önemli galeriler hakkında bilgilendirileceksiniz. Bu kültür hazinesine hayran kalacaksınız. Burada ziyaretçilerini bekleyen 2 milyonun üzerinde eser ve bu eserlerin sergilendiği 19 ayrı galeri. Klasik antik çağ, Mısır medeniyeti, Avrupa’nın önde gelen sanatçıların heykel ve resim çalışmaları, Amerikan sanatının en güzel örnekleri dışında müzenin ana temalarını oluşturan muhteşem Afrika, Asya, Okyanusya eserleri ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bizans ve İslam sanatının sergilendiği paha biçilmez koleksiyonlar, tüm dünyadan örneklerin sergilendiği müzik enstrümanları, kostümler çeşitli aksesuarlar, antik silahlar ve zırhlar, galeriden galeriye dolaşırken adeta zaman içinde yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz. Bu yorucu aktiviteden sonra akşam sizleri Madison Square Park’a götürüyoruz. Hayatınızdaki en lezzetli gerçek bir İtalyan pizzası ile karşılaşmaya hazır olun. Tüm New Yorker’lar gibi siz de içeceklerinizi hazırlayın ve bu anı bekleyin. Sıra formumuzu korumak için sıkı bir yürüyüşte. 14. Cadde Union Square, downtown’ın Times Square’i tadında sizleri bekliyor. Burada pek çok ilgi çekici aktiviteyi ve renkli ışıklarla bezenmiş caddeyi sizlere tanıtacağız. Burayı seveceksiniz.

6.Gün Perşembe: İngilizce dersimiz ve öğle yemeğinin ardından, sizleri New York’un kalbi olan 57. Cadde’ye götürüyoruz. İlk durağımız Apple Center. “Evde Tek Başına 2” ve “Crocodile Dundee” gibi film klasiklerine ev sahipliği yapan “Plaza HotelPlaza Hotel”in tam karşısında yer alan bu merkezde I-Phone, I-Pad, I-Pod, Mac gibi Apple ürünlerini test edip özel fiyatlarla satın alabilirsiniz. 24 saat açık olan bu modern satış mağazasında tekno asistanlarla birlikte uygulamalara birebir katılabilir, ücretsiz uygulama kursları alabilirsiniz. Apple ürünlerinizle ilgili her türlü teknik soruya Apple’ın ürün geliştiricileri ile direkt sohbet ederek yanıt bulabileceğiniz Genius Bar’ı ziyaret edebilir ya da Apple’ın sunduğu ücretsiz internetten yararlanabilirsiniz. Sırada New York Abercrombie & Fitch, Versace, Louis Vitton, Bulgari, YSL, Kenneth Cole, Tiffany gibi dünyaca ünlü markaların satış mağazaları önünden yürüyerek geçmek var. Alışveriş için burayı seçmeyeceğiz çünkü ürünleri yarı fiyatına satın alabileceğiniz fabrika satış mağazalarına ayrıca sizleri götüreceğiz. New York bizim ve daha bu dünya moda merkezinde geçireceğimiz çok zaman var. Nike’ın diğer dünya ülkelerinde bulunmayan modellerini yakından izleyeceğiniz Nike Town. Amerika’nın emlak kralı Donald Trump’a ait 318 Milyon $ değerindeki Trump Tower, Donald J. Trump imzalı hediyelik ürün mağazası ve harika atriumu ile bizi  bekliyor. Bambu ağaçlarının slarının slarının slarının süslediği şık serada akşam yemeğimizi aldıktan sonra 42. Cadde’ye kadar yürüyor, yılbaşı kutlamalarının yapıldığı muhteşem Times Square ile sizleri tanıştırıyoruz. Buradaki ışık dolu renkli atmosfer sizi de büyüleyecek. Adını New York Times’ın 1904’teki ofisinden alan bu meydan, sadece 7., 42. ve 47. caddelerle Broadway’ın değil, medeniyetlerin, farklı din dil ve ırkta insanların kesiştiği dünya merkezidir. Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bu ışık şöleni için kameralarınızı ve kendinizi hazırlayın. Burada neyin fotoğrafını çekeceğinizi şaşıracaksınız.

7.Gün Cuma: 1 haftayı geride neredeyse bıraktık bile. Bu haftanın son gününde dil okulumuz, geniş çaplı teknik aktivitelerle konuşma ve tartışma bazlı bir İngilizce eğitim programını sizlere sunmaya devam ediyor. Ünlü dil bilimci Dr. Robert Lado tarafından geliştirilen İngilizce dil eğitim sisteminde öğrenci çalışma programları, bağlamsal gramer egzersizleri, etkin dinleme ve interaktif bir ders ortamı öğrencilerimize sunulmaktadır. İngilizce dersimiz ve öğle yemeğimizden sonra Herald Square istasyonundan bineceğimiz New York metrosu ile New York’un Atlantik okyanusu kıyısında bulunan eğlence ve dinlence merkezi Coney Island’a ulaşıyoruz.ğle yemeğimizden sonra Herald Square istasyonundan bineceğimiz New York metrosu ile New York’un Atlantik okyanusu kıyısında bulunan eğlence ve dinlence merkezi Coney Island’a ulaşıyoruz.

Atıştırma Önerisi: Akvaryumun girişinde elma şekeri gibi tahta bir sapa batırılmış ve açık çam kozalağı şekli verilmiş taze mango meyvesini mutlaka tatmalısınız. New York Akvaryumunda köpekbalıklarının gizemli dünyasını keşfedecek, Beluga balinası ile hatıra fotoğrafı çektirecek ve fok balıklarının neşe dolu gösterilerini ilgiyle izleyeceksiniz. NY Akvaryumuz tatlı su ve deniz canlıları içinde 150 değişik türe ev sahipliği yapmaktadır. Deniz canlılarının bu mavi dünyasından sonra çıkışta sizi güzel aktiviteler bekliyor. Akvaryuma girerken aklınızın kaldığı ve gözünüzün takıldığı dünyanın ilk roller coasteri Cyclone sizi çağırıyor. Bu ilginizi çekmezse iyi yetenek gerektiren oyunları da deneyebilirsiniz. Sıra Coney Island’ı Coney Island yapan en büyük sebepte. Bu akşam burada bir New Yorker’a yakışır şekilde NY usulü bir yemek yiyeceğiz. Ünü tüm Amerika’yı aşan Nathan’ın lezzetli %100 dana etinden özel baharatlarla yapılmış hot dog’ları ve ev yapımı limonatasından oluşan lezzetli bir menü kumsalda sizi bekliyor. Güneşin batışının ardından metromuza biniyoruz ve yurdumuza geri dönüyoruz. Yorgun bir günün ardından erken yatmanız iyi bir fikir olacaktır.


8.Gün Cumartesi:
Yaşamınızın en n Cumartesi: Yaşamınızın en çılgın ve indirimli alışveriş deneyimini yaşamaya hazırsanız bizi takip edin. Woodbury Common Premium Outlets, zaten başlı başına “ucuz alışveriş = Amerika” kavramını daha da pekiştiriyor ve ezber bozuyor. Burası adeta küçük bir indirim kasabası. Türkiye’de ödediğiniz bedelin dörtte biriyle satın alabileceğiniz dünyaca ünlü markaların var olduğu bir kasabadan söz ediyoruz. Alışverişi sevmeyenleri bile baştan çıkaran bir merkez. Öyle ki, dünyanın dört bir yanından sadece Woodbury Common’da alış veriş için New York’a gelen insanların doldurduğu bir outlet merkezi. Elektronikten aksesuara, modadan neredeyse bedavaya gelecek “clearance” ürünlerine kadar her şeyi burada çok ucuza bulabilirsiniz. Adidas, Balenciaga, Banana Republic, Burberry, Brooks Brothers, Calvin Klein, Coach, Dior, Giorgio Armani, Gucci, J.Crew, Lacoste, Last Call by Neiman Marcus, Nike, Polo Ralph Lauren, Prada, Saks Fifth Avenue, SONY, Off 5th, Tod’s gibi 220 fabrika satış mağazasının bulunduğunu ve her birinde en az 20 dakika zaman harcayacağınızı varsayarsak, gününnüzü burada nasıl geçireceğinizi artık varın siz düşünün. Akın akın grup turlarını ağırlayan bu kasabayı çok seveceksiniz. Bu arada güncel indirimleri resmi web sitesi üzerinden inceleyebilir ve bu sayfalarla sizlere aktarmak istediklerimizle ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz (www.premiumoutlets.com/woodburycommon)

9.Gün Pazar: Bugün Pazar. Tüm gün bizim. Klasik programlarda serbest gün olarak ayrılan bugün bizim için çok değerli. Manhattan’ın en uç noktasına yani Battery Sea Park’ta aylar öncesinden yapmış olduğumuz rezervasyon ile gemi biletlerimizi alıyor ve Özgürlük anıtına ulaşmak için gezi motorlarına biniyoruz. Statue of Liberty ile ilk tanışmanız önce denizden başlıyor. Liberty adasında yer alan bu heykel sadece New York’un değil Amerika’nın, tüm dünya insanlarının anlam dolu bir sembolü. Kısa bir moladan sonra Özgürlük Anıtının ayak kısmına tırmanmak için sıraya giriyoruz. Hemen öncesinde Amerika’lı rehberler bizlere Özgürlük Anıtı müzesini gezdiriyor. Burada heykelin orijinal parçalarını görmenizin yanında, heykelin yapılışı ile ilgili tüm hikâyeyi kronolojik sırada takip edip bilgilendirileceksiniz. Asansör desteği ile yapacağınız kısa bir tırmanışın ardından Manhattan adası ve gökdelenlerini Özgürlük Anıtından izleyeceksiniz. İşte hayallerinizin kenti New York ve işte Manhattan’ın yeni gök k çizgisini belirleyen yeni Dünya Ticaret Merkezi. Bu eşsiz manzaradan sonra Anıtı terk ediyor ve adanın kuzey bölümünden başlayarak adayı turluyoruz. Öğle yemeğimizi adada aldıktan sonra, New York’u dünyanın en kozmopolit kenti diğer bir deyişle ona “dünya başkenti” sıfatını kazandıran Ellis Island’a tekrar gezi motorları ile ulaşıyoruz. Burası, 1 Ocak 1892 yılından 12 Kasım 1954 yılına kadar dünyanın her ülkesinden Amerika’ya iş için gelmiş insanların hüzün ve umut dolu yolculuklarının anlatıldığı eşsiz bir müzeyi ve insanların hatıralarını barındırıyor. Orijinal galeri ve eşyaların, bilgisayar destekli animasyonların, birbirinden etkileyici 3 boyutlu diyagramların yer aldığı bu müzede dünya tarihine anlamlı bir yolculuk yapacak ve buradaki sinemada göçle ilgili hüzünlü bir belgesel seyredeceğiz. Son gemi ile müzeden ayrılıyor ve Manhattan’a geri dönüyoruz. Akşam yemeği için World Financial Center 1 ve 2. binalarının iin World Financial Center 1 ve 2. binalarının içinden geçerek Winter Garden’a ulaşıyor ve dünya finans merkezinin önündeki marinada “open air pizza party” yapıyoruz. Buradaki doyumsuz manzarayı ve atmosferi çok seveceksiniz.

10.Gün Pazartesi:Haftanın ilk İngilizce dersi – öğle yemeği ve işte buluşma zamanı. Hep birlikte belediye otobüs durağına ilerliyor ve bu kez Central Park’ın ikinci ve en önemli bölümüne hareket ediyoruz. Park’a ulaştığımızda park içinde yer alan en büyük gölde kayıklarla dolaşmanız için sizlere 1 saat serbest zaman veriyoruz (ekstradır). Buradaki doğal güzellik sizde derin izler bırakacak. Göldeki sandal turunuzdan ve park içindeki kafelerde serinledikten hemen sonra bu kez göl kenarındaki patikalarda hep birlikte trekking yapacağız. Bu deneyimi çok sevecek ve New York’ta şehrin aslında tam ortasında olduğunuz gerçeğine inanamayacaksınız. Yorgunluğunuzu atmak için ara sıra sizleri serin ağaç gölgelerinde dinlendirecek ve Central Park’taki doğa yürüyüşümüze devam edeceğiz.

Akşam Yemeği Önerisi: Bugün bir değişiklik yapıp öğle yemeğinizi biz vereceğiz. Akşam yemeğinde ise dünya mutfaklarının en çekici örneklerinin sergilendiği, sadece ve sadece organik ürünlerden pişirilen yemeklerin satıldığı Whole Foods’da sizleri serbest bırakacağız. Kendinizi muhteşem bir ziyafete hazırlayın. Whole Foods’un zemin katta bulunduğu bina aynı zamanda New York Times, CNN gibi medya kuruluşlarını barındıran Time Warner grubuna ait dev bir bina. Yemekten sonra bu çağdaş kompleksi özgürce dolaşabileceksiniz. Buradan sonra hep birlikte çok sevdiğiniz Times Square’in ışıltılı dünyasına, gösterileri ile ünlü Broadway üzerinden ulaşacak ve buranın tadını bu akşam da çıkaracaksınız. Hard Rock Cafe, M&M World, MTV Store, Toys R Us, Swatch, Sephora gibi pek çok uluslararası mağaza Times Square’in ışıkları altında ziyaretinizi bekliyor olacak.

11.Gün Salı: İngilizce dersimiz ve rutin öğle yemeğimizden sonra öğrencilerimize eğitim, ticaret, sanat, kültür, bilim ve eğlence kenti New York’u tüm yönleri ile tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün metrocardlarımızla NY metrosunu kullanarak New York’un en önemli müzelerinden biri olan ve yıllık ortalama 4 milyon ziyaretçiyi ağırlayan American Museum of Natural History’e gidiyoruz. Burası birbiri içine geçmiş 25 binanın tam 46 galeri içinde toplam 32 milyon canlı tinde toplam 32 milyon canlı türünün sergilendiği inanılmaz bir müzedir. Müze 200 bilim adamı ve 100’ün n üzerinde araştırmacıyı barındırır. İlk galerimizde Merly Streep tarafından seslendirilen video sunumu seyrettikten sonra dinozorların tarihte varoluş bilgilerinin ve fosillerinin sergilendiği iki büyük galeri ile bilim yolculuğumuz alt katlara doğru devam ediyor. İşte İngilizce programı yanında mk galeri ile bilim yolculuğumuz alt katlara doğru devam ediyor. İşte İngilizce programı yanında mükemmel bir Fen Bilgisi dersi pratiği. Guggenheim Mineral galerisi, meteor taşlarının sergilendiği Ross Hall, Kuzey Amerika’da bulunan memeli canlıların sergisi, okyanustaki yaşam, uzay ve dünya galerisi, amfibiler, sürüngenler, primatlar, Afrika ve Asya memelileri galerileri ve kuşların dünyası, Cullman Hull of the Universe galerisi ve Big Bang teorisinin anlatıldığı 5.1 müzik sistemli multimedya gösterisinin ardından kozmik yürüyüş yolu boyunca dünyanın oluşum evrelerini izleyerek jeoloji, volkan ve deprem galerisi, dinozor fosilleri, meteor taşları, doğal yaşamdan örnekler ve daha neler neler. Öğrencilerimizin bilimle ilgili merak ettikleri pek çok soruya burada yanıt vereceğiz. Örneğin dünyada ilk canlı oluşumu nasıl gerçekleşti? Günümüzde yaşayan hangi canlıların ataları dinozorlardır? Hepsine bugün yanıt bulacağız. n yanıt bulacağız. Öğrencilerimizin ilginç satış satış ürünleri ile ilgisini nleri ile ilgisini çeken museum shop’u ziyaret ettikten sonra akşam yemeğimizi almak eken museum shop’u ziyaret ettikten sonra akşam yemeğimizi almak üzere 42. Cadde’de New York kütüphanesinin arkasında bulunan, wi-fi internet bağlantısı Google tarafından ücretsiz sağlanan ve New York’un en “trendtrend“ parkı Bryant Park’a geçiyoruz. Burada sahnelenecek klasik bir filmi akşam yemeğimiz eşliğinde diğer New York’lular gibi çimlerin üzerinde izliyoruz.

Atıştırma Önerisi: Tüm New York’u saran Nuts4Nuts çılgınlığına siz de ortak olun, yüksek ısıda bal ile karamelize edilen sıcak fıstık ve bademden mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

12.Gün Çarşamba: Dr. Robert Lado tarafından geliştirilen İngilizce eğitim programımız genel İngilizce müfredatını tamamlar nitelikte olduğu için tüm eğitim yılında öğrenmiş olduğumuz İngilizce pratiğini dil okulumuzda gerçekleştiriyoruz. Çünkü New York’ta bulunan İngilizce dil okulumuz sadece İngilizce eğitim konusunda özelleşmiş bir okuldur. Sıra öğle yemeğinde ve bizler her zamanki gibi öğrencilerimize 1 saat izin veriyoruz.

Öğle Yemeği Önerimiz:Bu sefer önerimiz salataseverlere. Açık büfe öğle yemeği veren herhangi bir “Deli” markete uğradığınızda marul yapraklarından oluşan salata tabanı üzerine sıcak seçeneklerden deniz ürrünlerine, ayçiçeğinden Rokfor peynirine, kuru yemişlerden taze meyvelere kadar 50 değişik çeşitte ürün seçebilir, çok lezzetli soslarla salatanızı sok lezzetli soslarla salatanızı süsleyebilirsiniz. Amerikalılar buna “tossed salad” diyorlar.Bugün n öğrencilerimizi en kaliteli ve en son teknoloji ürünlerini sunan uluslar arası elektronik devi SONY’nin kendi kurduğu ve 2008 yılında yenilediği Wonderlab Teknoloji merkezine götürüyoruz. Öğrencilerimiz dijital kimlik ve görüntü kaydı yaptıkları kartlarla teknoloji müzesini gezdikten sonra SONY’nin TV stüdyosundan sinema salonuna, Playstation serilerinden audio – video uygulamalarına kadar tüm ürünleri test edebilme şansına sahip olacaklar. Bu denemeler sonucu katıldıkları aktiviteleri gösteren sertifikaları dijital kimlikleriyle edindikten sonra SONY Center’ı ziyaret ediyoruz. Burada henüz ülkemize gelmemiş ya da dünya piyasalarında satışa sunulmamış en son çıkan ürünleri ilk kez görecek, yetkililerden bu ürünler hakkında bilgi alabileceksiniz. IBM binasını da sizlere göstererek rotamızı AVM kültürünnü dünyaya ilk yayan Rockafeller Center’a çeviriyoruz. Birleşmiş Milletleri andıran (ki yakın ilgisini Birleşmiş Milletler Binasına düzenleyeceğimiz gezide sizlerle paylaşacağız) yaz / kış farklı aktivitelerle tüm New York’luları kucaklayan bu merkezi çok seveceksiniz. Yakın çevresinde, NBC TV Stevresinde, NBC TV Stüdyoları, Radio City Hall, son derece modern, elit kafeleri ve hediyelik eşya mağazaları sizlerin keşfini bekliyor. New York ve dünya modasının en ünlü ve elit caddesi 5th Avenue kaldırımlarını çiğnemenin tam zamanı ! Akşam yemeği için Meksika mutfağının en güzel ürünlerini sunan Taco Bell’e sizleri götürüyoruz. İddia ediyoruz bu tadı çok seveceksiniz ve tekrarını isteyeceksiniz.

13.Gün Perşembe: Bağlı oldukları üniversitelerin lisans diplomalarına sahip toplam 90 profesyonel İngilizce öğretmenimizin görev aldığı İngilizce dil okulumuzda kalite standartlarını korumak için ayrıca 6 eğitim müdürü görev almaktadır. Okulumuzda ayrı bir birimde bulunan 10 danışman, öğrencilerimizin soru ve sorunlarına çözüm bulmak için görevlendirilmişlerdir. İngilizce derslerinden sonra öğle yemeğimizi alıyor ve grupla her zamanki gibi buluşma saatimizde bir araya geliyoruz.

Öğle Yemeği Önerimiz: Türk yemekleri gözünnüzün önünde unde uçuşuyor değil mi? O halde bugün dünya mutfaklarına bir günlük ara verip kendimize gelelim. Talaş böreğinden baklavasına, dreğinden baklavasına, dönerden sucuklu sandvinerden sucuklu sandviçine kadar ayran da dahil ine kadar ayran da dahil özlediğiniz lezzetler Eat & Go New York’ta sizi bekliyor. Afiyet olsun. Bugün sadece New York için değil, dünya için de en önemli politik merkezlerinden biri olan Birleşmiş Milletler binasını ziyaret edeceğiz. 192 ülke katılımı ile dünya barışını, hukukunu korumak, uluslar arası güvenlik, ülkelerin sağlık, ekonomik ve sosyokültürel gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile ikinci dünya savaşından sonra 16 Haziran 1945 yılında kurulmuş bir örgüttür. 18 hektarlık alana yayılmış arazisiyle ABD topraklarında olduğu halde özerk bir yapısı vardır ve burası uluslar arası statüde değerlendirilmektedir. Öyle ki kendi pul sistemi ve postanesine dahi sahiptir. Çeşitli meclislerin bulunduğu binada TV’lerden tanıdığınız genel toplantı odası ve konferans salonu bugüne kadar pek çok ünlü devlet adamını ağırlamıştır. Bahçesinde de dünya barışı ve kalkınmasını simgeleyen pek çok anlamlı heykel bulunmaktadır. Sıkı bir güvenlik taramasından sonra içeri giriyor ve binayı sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Birleşmiş Milletler binasının hemen karşısında bulunan Türk Konsolosluğu’nu ve Turkish Center’ı size karşı kaldırımdan gösterdikten sonra, Spiderman filminin çekildiği Roosevelt Adası’na ulaşıyoruz. Bu kez ulaşım aracımız bir teleferik. East River üzerindeki bu küçük adayı Manhattan’a bağlayan bu kısa teleferik yolculuğunu çok seveceksiniz. Roosevelt Adası’na vardıktan sonra kısa bir yürüyüşle çok güzel East River manzarası yakalayacağınız bir noktaya sizleri yürüteceğiz. Burada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Biraz dinlendikten sonra metro istasyonuna iniyor ve akşam yemeğimizi almak üzere bu kez özlediğiniz tatlara kavuşturacak bir yere sizi götürüyoruz. Akşam yemeğinden sonra sizleri New York sokaklarında gezmeye davet ediyoruz.

14.Gün Cuma: İngilizce dersimizden ve öğlen yemeğimizde sonra, New York’ta kendilerini New York’un en iyi saklanmış sırrı olarak lanse eden bir indirim mağazasına sizi götüreceğiz.

Öğle Yemeği Önerimiz: Bu sefer önerimiz makarnaseverlere. Italya’dan göç etmiş 4 kuşaktan beri sadece iyi makarna yapan bir ailenin sadece 4 dakikada olağanüstü lezzetlerle size sunduğu makarnanın tadına doyamayacaksınız. Şefin içine koyacağı ürünleri siz belirliyorsunuz. New York’un temposu öğle yemeğinizi de vuruyor. İçeride yemek isterseniz sadece 15 dakika süreniz var çünkü sırada bekleyenlere yer vermeniz gerekiyor. Century 21, adını çok sık duyacağınız tüm markalı ürünleri %40 – %70 oranda gerçek indirimle satın alabileceğiniz bir mağaza. Bu mağazada sizleri hediyelik eşyalarınızı ucuza alabilmeniz için serbest bırakacağız. Türkiye’deki pek çok ünlü sanatçıyla zaman zaman karşılaştığımız bu çok katlı kompleks gerçekten bir sır olarak saklanıyor ve sadece burayı bilenler mağazadan ucuza alışveriş yapıyor. Akşam yemeğiniz, Church Street üzerinde bulunan Mc Donalds’da ya da dünya finans merkezi önünde bulunan marinada tekrar sizleri bekliyor olacak. Yemekten sonra büyük olasılıkla ellerinizde eşya olacağı için yurda dönüyor ve bir sonraki hareketli güne kendimizi hazırlıyoruz.

15.Gün Cumartesi:“Roller coaster”larda çılgınlar gibi eğlendiğinizi biliyoruz. Zaten New York programımızda dünyanın en hızlı ve en büyük “roller coaster”larla (tam Tk “roller coaster”larla (tam Türkçe’si bile yok çünkü böylesi ülkemizde yok) Six Flags’te tanışacaksınız. Peki üzerine bindiğiniz oyuncağın bir an üstünde olmadığını düşünün. Neler hissederdiniz? Hem de suların içinde, sadece bir mayo ile. Bunu denemeye cesaretiniz var mı? Korku sınırlarınızı burada da test etmek istiyoruz. Çünknkü bugün sizi Hurricane Harbor’a götürüyoruz. Burada sizi bekleyen çok fazla aktivite var. Parkın yenisi Tornado. Amerikalılar bunu ülkenin en hızlı, en uzun, en ıslak ve en çılgın atraksiyoniçinde ani düşmelere ve savrulmalara hazır olun. Cannonball, Wahini ve Jurahnimo şelalelerinden içinden geçecekk aktivite var. Mavi göldeki dalgalardBatman the Ride, Coney Isln Cumartesi: “Roller coaster”larda and’daki rezonansgillerden Rolling Thunder, göğe fırlatıldığınız ErUPtion, burgu hareketleri ile içinizi dışınıza çıkaran Twister. Hangi birini yazalım? Bu parkta irili ufaklı, sulu susuz tam 58 değişik atraksiyon var. Sabahtan akşama kadar parkta dursanız bile hepsini 1 güne sığdırmanız olanaksınız. Six Flags sadece adrenalin merkezi değil elbette. Parkı boydan boya geçen ve harika bir manzarası bulunan teleferik, Aquatheater’de biribinden eğlenceli yunus ve fokbalığı gösterileri, park gölünde dublörlerin nefes kesen aksiyonları, ödüllü beceri ve şans oyunlarındaki geniş çeşitlilik başınızı döndürecek. Warner Bros’a ait bu parkta Buggs Bunny, Slyvester, Twity, Duffy Duck, Taz gibi Looney Tunes çizgi film karakterleri ile tanışacak ve bu karakterlerin 50. yıl şerefine düzenledikleri renkli Celebration karnavalını izleyeceksiniz. Parktan çıktıktan sonra akşam yemeğimizi alıyor ve New York’a geri dönüyoruz. Yurda vardığımızda odalarımıza çıkıyor ve uzun bir günün ardından iyi bir uyku çekiyoruz.

17.Gün Pazartesi: Okulumuzun son haftasındayız ve İngilizcenizdeki gelişimi artık siz de farkediyorsunuz. Dersten sonra öğle yemeğimizi alıyoruz.

Öğle Yemeği Önerimiz: Auntie Anne’in tereyağlı, eritme peynirli ya da sosisli “pretzel” seçeneklerinden bir tanesi yanında ev yapımı limonatasından almanızı öneriyoruz. Aman watch your fingers ! (parmaklarınıza dikkat edin !) Sıra, New York yaz okulu programımızın en önemli aktivitesine geldi. New York’u New York yapan, programımızın en önemli aktivitesinden söz ediyoruz. New York’un sembollerinden biri, sayısız filme konu olmuş bir klasik yapıt, Amerikan mimari tarzının mihenk taşlarından biri. Bu Empire State Building. İşte bir Deren Koray farkı daha. Empire State’e klasik turlarda olduğu gibi gündüz değil, gece çıkıyoruz. Bu nedenle akşam yemeğini biraz erken alıp herkes gibi biz de uzun sıramıza geçiyoruz. Bu zamana kadar artık New York’u öğrendiniz. Şimdi sıra öğrendiğiniz bu şehri yukardan gözlemlemeye geldi: Şehrin en yüksek binasına ekspres asansörlerle tırmanma zamanı. Önce 80. Kata ardından da 86. Kata çıkıyor ve New York’un tüm ışıklarını buradan kendi gözlerinizle izliyorsunuz. Bu manzara karşısında hayranlığınızı gizleyemeyeceğinizi biliyoruz. Keyfini çıkarın. Gerçekten New York’ta olduğunuzu iliklerinize kadar hissettirecek bir aktivite daha sizi bekliyor. Saatlerimizin 23:30’u gösterdiği anda sizin için Empire State Building’in önüne getirteceğimiz limuzinlerle Times Square’in ışıkları altından geçerek Manhattan’da New York gece turu alıyoruz. Film yıldızlarının da yaptığı gibi stretch limuzinlerle Amerika’da olmanın farkını bir kez daha Deren Koray ile yaşayacaksınız. Bu gece turumuzdan sonra her zaman olduğu gibi limuzin içinde birer hatıra fotoğrafı çektiriyoruz.

18.Gün Salı: İngilizce dersimizi aldıktan sonra fazla zaman kaybetmeden günümüzü iyi değerlendirelim diyoruz ve rotamızı South Ferry vapur iskelesine çeviriyoruz. Burada bir önceki haftada gezmiş olduğumuz Statue of Liberty’i bu sefer daha başka bir açıdan izlememize olanak veren ve New York belediyesi tarafından işletilen arabalı vapura biniyor, Staten Island’a hareket ediyoruz. Staten Island New York’u oluşturan 5 bölgeden bir tanesi. Ada üzerinde bulunan outlet konsepti ile hizmet veren mağazalarının bulunduğu eyaletin en büyük alışveriş kompleksinde (şehir demek daha doğru olur) sizleri serbest bırakıyoruz. Akşam yemeğimizi buradaki Subway’de aldıktan sonra tekrar aynı gemi ile Manhattan’ın ışıklarına doğru hareket ediyor ve iskeleye bu kez akşam yanaşıyoruz. Manhattan’ı çevrede ışık olmayan bir ortamda izlemek ayrı bir keyif. Gökdelenlerin ışıkları ve bu yazıları okurken zihninizde canlandırdığınız büyülü manzaraya doğru yaklaşıyoruz. Her zamanki gibi öğrencilerimiz bu portreyi kaydetmek için büyük uğraş verecekler. Ellerimiz ağır olabilir, bu nedenle yurda dönüp bu ağırlıklarımızdan kurtuluyoruz. Dilerseniz yurdun içinde bulunan yüzme havuzunda, fitness odasında ya da basketbol sahasında yurtta kalan diğer uluslararası arkadaşlarınızla maç yapabilirsiniz. Akşamn üstü bu kez Kore Mahallesine bir ziyaretimiz olacak. Burası restoranları, satış mağazaları, bankaları, kafeleri ve sokak satıcıları ile adeta Seul’un bir uzantısı ve kopyası. İddia ediyoruz burası çok ilginizi çekecek.

Atıştırma Önerisi: Koreli şeflerin el işi açtıkları, içinde chives (frenk soğanı) olarak bilinen taze baharat bulunduğu bazlamayı tatmalısınız. Peynirsiz olmaz derseniz o da hazır.

19.Gün Çarşamba: Yoğun İngilizce eğitimimizin yavaş yavaş sonlarına doğru yaklaşıyoruz. İngilizce ile ilgili klasik “anlıyorum ama konuşamıyorum” sıkıntınızın da bir ölçüde ortadan kaldırıldığı bu eğitimde, İngilizceye daha sıcak baktığınızı ve bu dilin konuşulduğu ülkede bulunmanın verdiği mutluluğu yaşayacağınızı iddia ediyoruz. Bugün New York’u daha da yakından tanıyacaksınız. New York’u New York yapan en önemli merkezi tanımaya geldi. ABD’yi derinden sarsan 11 Eylül 2001 saldırılarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu alanda (Ground Zero) öğleden sonraki kültür gezimize başlıyoruz. Burada trajik öyküler, olayların kronolojik anlatımı, yeni dünya düzeninde ABD’nin rolü ve bu olayların yarattığı sosyo
ekonomik değişimlerle ilgili bizlerden bir brifing alacaksınız. Soru-cevap şeklinde ve interaktif bir düzende yapacağımız bu açıklamalardan sonra, sıradan bir kilise olma özelliğini bu saldırılarla silen St Peter’s Church’ü ziyaret ediyoruz. 9/11 olaylarının izlerini hala taşıyan kilise, ibadethaneden çok bir trajedi müzesi olarak kimliğini değiştirmiş durumda. İkiz kulelere yapılan saldırılardan hemen sonra çekilen fotoğraflar, bu olayda ailelerini, sevdiklerini kaybeden insanların yazdıkları hüzünlü yazılar, şiirler, kompozisyonlar, çizdikleri resimler, fotoğraflar, yaralı sedyeleri, diğer eyaletlerden gönderilen destek mesajları, hala umutla yakınlarını arayanların mesajları, kısaca bu trajediye ait her şey bu kilisede bulunuyor. Kilisenin çıkışında, genel kültür konseptinde bilmeniz gereken bazı teolojik bilgiler vereceğiz. Bu arada New York’un ufuk çizgisini belirleyen Dünya Ticaret Merkezinin yeni binasınıda yakından inceleme şansını bulacağız.

Atıştırma Önerisi: New York’un yiyecek sembollerinden biri olan kaya tuzlu Pretzel’lardan bir tane alıp mutlaka tatmanızı istiyoruz. Öğrencilerimizin tabiri ile bu susamsız ama tuzlu Amerikan simitini çok seveceksiniz.

20.Gün Perşembe:Bugün okulumuzun son günü çünkü 3 haftalık programımıza sığdırmamız gereken büyük bir aktiviteyi yarın gerçekleştirmemiz gerekiyor. Amerika’da bu İngilizce eğitiminizi aldığınıza dair bir ömür boyu saklayacağınız sertifikalarınızı bugün sizlere vereceğiz. Bu belgenin ilerideki kariyer yaşamınıza adım attığınızda, sunacağınız CV için çok büyük öneme sahip olacağını bildirmek istiyoruz. Öğlen yemeğimizi aldıktan sonra sizi City Hall’a götüreceğiz. Bu sırada New York’un 1 numaralı elektronik eşya mağazası J&R’ı dolaşmanız için size serbest zaman veriyoruz. Komple bütün bir bloğa departmanları ile yayılmış New York’un en ucuz ve en güvenilir mağazasında dijital fotoğraf makineleri, değerinin çok altında laptop bilgisayarlar, mini i-pad dahil Apple’in tüm ürünleri, mp3 çalarlar, video kameralar, psp, wii, xbox, ps3 gibi oyun konsolları ve Türkiye’de bulamayacağınız oyunlar, her türlü müzik enstrümanı, tüm CD, DVD, Blu-Ray medyalarını, buradan uygun fiyata güvenle alabilirsiniz. Daha önce yaşadıkları Century 21 indirim şokunu üzerinden atamayan bazı öğrencilerimiz de bizden J&R yerine bu mağazaya gitmek için izin isteyecekler, bunu biliyoruz. Biz de hayır diyemeyeceğiz tabi. New York belediyesinin bulunduğu City Hall Park’ta buluşmamızın akabinde rotamızı 2008’in son çeyreğinde patlak veren mali krizin vurduğu kurum ve kuruluşların bulunduğu finans bölgesine çeviriyoruz. Wall Street, Federal Reserve Bank, NYSE (New York Borsası) Sigorta devi AIG, Lehman Brothers binaları sizlere tanıtacağımız binalardan bazıları. Burada sizlere borsa, uluslararası para sirkülasyonu ve mali işlemlerle ilgili bazı önemli bilgiler vereceğiz. Akşam Times Square’e geçiyor ve yarım kalan diğer aktivitelerimizi burada tamamlıyoruz. Arzu eden öğrencilerimiz için Broadway’de sergilenen ünlü bir şov için organizasyon yapacağız. Bunun için bizlere ilk hafta rezervasyon yapmanızı rica ediyoruz. (Bu aktivitemiz ekstradır ve ön rezervasyon gereklidir. Bilet ücretleri şovun saat / gün ve popüleritesine göre farklılık göstermektedir)

21.Gün Cuma: New York’un en büyük ve en renkli semtini görmeye geldi sıra. New York’un göbeğinde pasaportsuz dolaşacağınız Çin’e hoş geldiniz. Chinatown’dan söz ediyoruz. Çin deyince aklınıza ne gelirse, hepsi burada mevcut. Yani pek çok elektronik ve günlük hayatta işinize yarayacak ürünü sizlere çok çok ucuza sunan büyük bir bölgeden bahsediyoruz. Hediyelik eşya, klasik, spor giyim de dahil olmak üzere aradığınız tüm markaları burada bulabilirsiniz.

Öğle Yemeği Önerimiz: Bu mahalleye gelip de Çin yemeği yemeden dönmek olmaz. Türkler olarak genelde kulaktan dolma bilgiler ve ön yargı ile yaklaştığımız bu dünya mutfağına karşı tabularını yıkıyoruz. Ağız tadımıza uygun dumpling, Çin mantısı, soya soslu noodle, chicken noodle soup gibi çok seveceğiniz tadları burada sizlere tanıtmak istiyoruz. Teklif var ısrar yok, bu fikri beğenmeyen öğrencilerimizi Little Italy’e yönlendiriyoruz. Çin’den sonra sizi bir de İtalya’ya götürelim ne dersiniz? İşte size Little Italy. Burada da İtalya’ya ait tüm lezzetlerin sunulduğu, kalite, lezzet ve çeşitlilik konusunda birbirleri ile yarışan elit restoran, kafe, bar, pastane ve şarküterilerle karşılaşacak, Little Italy’nin renkli atmosferini çok seveceksiniz. Little Italy’den sonra sizleri Pazar şovları ve sokak gösterilerini izlemeniz için kült mekamınız South Street Seaport’a götürüyoruz.

22.Gün Cumartesi:3 hafta süren New York yaz okulu programımızdaki artık son günümüzdeyiz. Bavullarımızı, bizi JFK Havalimanına götürecek özel otobüsümüze yerleştirdikten sonra artık yurttan ayrılıyor ve 3 hafta süre ile dostluk kurduğunuz yabancı arkadaşlarınıza veda ediyorsunuz. Hepinizin burnunda tüttüğü ülkemize hareket etmek için öncelikle check in işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Güvenlik kontrolünden geçtikten sonra duty free’de son alışverişleriniz için sizleri bir süre daha serbest bırakıyoruz. Anonsla birlikte uçağımıza yerleştikten sonra havalanıyoruz. Kısa bir sağımıza yerleştikten sonra havalanıyoruz. Kısa bir süre sonra güneş batarken ufuk çizgisine dikkat etmenizi istiyoruz. Bu görüntü gerçekten ekten çok güzel. Sol tarafınızda batan güneşi, sağ tarafınızda da geceyi aynı anda göreceksiniz.

23. Gün Pazar: Çok uzun sürmeyen bir gece yolculuğundan sonra Atlantik Okyanusunu aşıyor ve ülkemize programımızın 23. günü olan Pazar günü gündüz saatlerinde varıyoruz. Her yaz okulu programında olduğu gibi bu programımızda da öğrencilerimiz karmaşık duygular içinde. Ailelerine ve sevdiklerine kavuşmanın sevinci ile 23 gün boyunca arkadaşlarından, hatıralardan ve gruptan ayrılmanın hüznünü bir arada yaşayacaklar. Hem bu özel programımızı yaşam boyu unutmamanız, hem de yukarıda sunmuş olduğumuz programımızın tüm ayrıntılarını kanıtlamak için bu yıl düzenlediğimiz Londra ve New York yaz okulu programlarımızın her ikisini de baştan sona videoya alıyor, Facebook (http://www.facebook.com/YazOkullari) ve Twitter (http://www.twitter.com/YazOkullari) üzerinden günü gününe paylaşıyoruz. Artık 1989’dan beri yurtdışına götürdüğümüz binlerce öğrenci gibi sizler de birer dünya vatandaşısınız. Sizler de bu yaz okulu programlarımızda Deren Koray kalitesini, Deren Koray deneyimini aşamak istiyorsanız aramıza şimdi katılın, yeni dünyayı bir de bizimle keşfedin. Bir başka Deren Koray yaz okulu organizasyonunda buluşmak üzere şimdilik hoşçakalın diyoruz.